Obzretie sa za Vianocami I.

13.01.2013 06:02

    Počas športového zápolenia môžeme vidieť na televíznej obrazovke správanie sa fanúšikov. Kamera si ich nájde a ani o tom nevedia. O to viac vidíme my ich nefalšované, nekontrolované reakcie. Koľko je tam emócií! Koľko vzrušenia a nálad! Hnev vystrieda smútok. Ten je vzápätí nahradený radosťou a nadšením. A tak je to stále dookola...

    Keby sme tak mohli vidieť do vnútra fanúšika! Čo tam vlastne prevládlo? Vzrušenie zo športového zápolenia, odreagovanie sa alebo je fanúšik po zápase totálne rozbitý? Koľko nálad, reakcií, emócií!

    Boh chce počas Vianoc „vyzbierať“ naše celoročné nálady. Vidí, že sme rozbití. Niet sa čo čudovať. Zažívame množstvo emočne silných vecí. Nie sú však vždy pozitívne. Veľa traumy nám spôsobuje povestná kríza. Strata a hľadanie zamestnania, neschopnosť čeliť zvyšujúcim sa cenám v obchodoch, nárast agresivity vo vzťahoch na všetkých úrovniach, rozpadávajúce sa vzťahy, najmä tie manželské.

    Prednedávnom som zareagoval na reklamu týkajúcu sa skrášľovania tváre. Ponúkali možnosť „vyhladiť vrásky do hĺbky“. Týka sa to najmä tých, čo sú viditeľní na televíznej obrazovke a na verejnosti. Pravdepodobne viacerí, najmä tí solventnejší, túto možnosť využijú.

    Vianoce nám ponúkli možnosť „vyhladiť“ vrásky duše. Do vnútra a do hĺbky. S pomocou Pánovej milosti môžeme totiž urovnať naše výkyvy v náladách a v nástrahách života. Všetci sme si popriali hojnejšie života v Kristovi. A to dôkladne – do hĺbky. Dnes obstojíme v skúškach života iba s týmto potenciálom.

    Byť s Kristom je jediný faktor, ktorý nám umožní ustáť výkyvy života. Tie nám dávajú zabrať. Život je jedno futbalové hľadisko, ktoré sa javí ako vzorka nálad, emócií, ktoré sú vyzbierané zo života. Raz sme fascinovaní, nadšení životom, inokedy ťažko skrývame sklamania. Ťažko povedať, čo prevládne. Najskôr neistota, zmätok a rozorvanosť.

Učme sa preto zostať v  priateľstve s Dieťaťom z Betlehema, lebo ono nám hodilo záchranný pás. Učí nás dôvere, že v jeho príchode máme zbadať upokojujúci, jednotiaci a stabilizujúci faktor. Dôvera Božiemu plánu v dnešnom neistom svete je našou spásou. Svoje životné „vrásky a nerovnosti“ vystavujeme s vierou žiare betlehemskej jaskyne. Duša pocíti teplo vzťahov Jozefovej rodiny, kde Kristus „...rozdáva v jasličkách tam: bije záchranná hodina nám.“

 

Štefan Vitko, farár